Livestock

Livestock Show

 

LIVESTOCK DEPARTMENT

Jan Garrett and Ted Bradley,  Directors
September 29th - October 2, 2021

 

LOCATION: The show will be held in the Livestock Pavilion behind the TITUS COUNTY CIVIC CENTER in MT. PLEASANT, TEXAS.

 

LIVESTOCK COMMITTEE

LIVESTOCK DIRECTORS: Jan Garrett, (903)563-5180 & Ted Bradley, (903)285-5408
STEER SUPERINTENDENT: Ted Bradley, (903) 285-5408
BROILER SUPERINTENDENT: Katherine Barnhart, (281)310-4120, skat.sexton@gmail.com
HOG SUPERINTENDENT: Ryon Cox, (903)285-5902
LAMB & GOAT SUPERINTENDENT: Wendi Harkey, (903) 285-0201
HEIFER SUPERINTENDENT: Katherine Barnhart, (281)310-4120, skat.sexton@gmail.com
RABBIT SUPERINTENDENT: Jan Garrett, (903)563-5180
FLORAL DESIGN CHAIRMAN:  Jan Garrett, (903)563-5180
AGRI MECHANICS CHAIRMAN:  Stephanie Thomas (903)563-4328, Thomasteph09@gmail.com
BREEDING EWE SUPERINTENDENT:  Kathryn Heintz (903)629-5586, Kathrynheintzdvm@gmail.com

COUNTY EXTENSION AGENT:

Callie Zoeller, (254) 223-4518

AGRI-SCIENCE TEACHERS: 
Susie Hearron, Meagan Raine - Mt. Pleasant
Josh Stegall, Tracy Dicken, Jennifer Carter, Bryson Baggett - Chapel Hill
Kenny Swinford, Shelbi Roberts Burrows, Slaytr Hunnicutt - Rivercrest
Laci Cameron - Harts Bluff 


Livestock Schedule of Events

Saturday, March 27, 2021

Steer - Weigh-in- 8:00 a.m. - 9:00 a.m. - Livestock Pavilion 

 

Saturday, June 5, 2021

Goats, Hogs, Lambs - Tag-in: 8:00 a.m. - 9:00 a.m. - Livestock Pavilion 

Broilers entries - 8:00 a.m. - 9:00 a.m. - Livestock Pavilion

Rabbit entries - 8:00 a.m. - 9:00 a.m. - Livestock Pavilion

 

Saturday, August 21, 2021
 

Rabbit Validation - 9:00 a.m. - Livestock Pavilion


Saturday, August 26 - 3:00 - 4:00 p.m. 

Chick Distribution:  3:00 a.m. - 4:00 p.m. - Titus County Fair Poultry Barn
 

Wednesday, September 1, 2021

Registration Deadline - due to fair office or postmarked by Sept 1 

     Floral Design
     Heifer Show
     Breeding Ewe Show 

Saturday, September 4, 2021

Entry deadline for 4H/FFA/FCCLA Agricultural Public Speaking Contest  11:59 p.m. 


Saturday, September 25, 2021:

4H/FFA/FCCLA Agriculture Public Speaking Contest
                         -  Registration - 8:00 a.m.
                         -  Orientation - 8:30 a.m. 
                         -  Contest, Including Finals and Awards - 9:00 a.m. 


Tuesday, September 28, 2021:

Floral Design - Check-in  5:00 p.m.  Agri-Extension Office

                          Competition begins at 5:30 p.m. 

Wednesday, September 29, 2021:

Agri-Mechanics - projects in place by 3:00 p.m.

Weigh-in for market animals:
          Steers - 6:00 p.m. to 7:00 p.m.
          Lambs - 6:00 p.m. to 7:00 p.m.
          Goats -  6:00 p.m. to 7:00 p.m.
          Hogs - before 7:00 p.m.
          Rabbits - 6:00 p.m. weigh in - followed by show
          Commercial Ewe - 6:00 to 7:00 p.m.

Heifer Entries - in place by 7:00 p.m.

Exhibitor Meeting - 8:00 p.m. - Show Ring 

.

Thursday, September 30, 2021:

Educational Tours of Livestock Pavilion
       
  Elementary School Students:  Contact Susie Hearron (903)575-2081 or shearron@mpisd.net
                 for timeslots  8:00 a.m. - 12:30 p.m.
          All-Star Day: Contact Michael Rice (817)739-4248 or Ricem9876@gmail.com
                 for time slots 1:00 p.m. - 3:00 p.m.

Agri-Mechanics Show - Judging 5:30 p.m.

Goat, Lamb and Agri-Mechanics Show - 6:00 p.m.

Broilers - Check-in by 7:00 p.m.

Heifer entries - paper check & sift - 7:00 p.m.

Hogs weigh-in cards due by 9:00 p.m.

 

Friday, October 1, 2021:


Broilers, Hogs and Steers -  show at 8:00 a.m., with the Market Broilers,
     followed by Hogs and Steers

Sweepstakes Heifer Show - after Steer Show (heifers can leave after showing)

Breeding Ewe Show -  All Registered ewes present original registration papers and ewe
      before 2:00 p.m. 

Breeding Ewe Show - 6:00 p.m., Livestock Pavilion


Saturday, October 2, 2021:


Silent Auction - Agri-Mechanic Projects & Floral Design - 
     1:00 p.m. til 15 minutes after completion of Market Auction

Market Auction - 2:00 p.m. - 
     
Beginning wtih Grand Champion and Reserve Champion
Steers, Hogs, Broilers, Lambs, Goats and Agri-Mechanics
 

 

 

The Youth Livestock Exhibitor

Code of Practice

I believe that my participation in the Junior Livestock Program should demonstrate my own ability, knowledge, and skill as a feeder and fitter of livestock. I will do my own work and only accept advice and support from others.

I will not use abusive or questionable techniques in the feeding, fitting and showing of my animals. I will not resort to fraudulent, illegal, or deceptive practices when fitting them for show. I also will not allow my parents, my supervisor, or any other adult to employ such practices to my animal.

I will read and understand the rules of all livestock shows in which I am a participant. I ask that my parents and the supervisor of my project animal not break the rules or make exception on my behalf. I wish for my livestock project to be an example of how to accept what life has to offer good and bad and how to live with the outcome.

I realize that I am responsible for:

-the proper care and treatment of my animals,

-the production of wholesome food,

-and the development of sound moral character in myself and others.

 

 

Thank You 2020 Purchasers

Titus County Fair Jr Livestock Auction

 
AA's Treehouse A & A Masonry, Inc
American National Bank Ashley Farms
Acker Poultry Arnold, Walker, Arnold & Co.
Avery Hall Bailey Hall
Barry Vaught Bates Cooper Sloan Funeral 
Big Tex- Randy Domino Bo Rester - State Farm 
Brad Lowry Bonnie Thompson - Column Hill Farm
Brookshires Brad & Amy Eubanks
BROSECO Buddy McCollum
Bret, Christy & Katie Hart Buford-Redfearn Insurance
Conroy Tractor Cox Concrete
Cindy Camerson Clara Gaddis
Courtney & Dustin Beach Diamond C
Diamond T Outfitters Dickie Morrow Body Shop
E TX Electric East Texas Automotive Equipment
EDH Electric Elliott Auto Group - Brandon Milam
Eubanks Exchange Everything Yard
Farm Bureau Georgia Poultry
Greg Spigener Guaranty Bank & Trust
H & R Distributors Harbour Trailer Parts
James Maxton Jay Jones - Edward Jones Investment
Justin & Amy Roach Katy Heintz
Kent Cooper Karen Bell
LaQuita Brown Laine Godfrey
Lucas Moody 1st Texas Financial Services
McKelvey Meagan Smith
Mabe Enterprises Mandy & Danny Smith
Mill Services - Bret & Christy Hart National Wholesale Supply
Nora Byers Pat & Brenda Howard
PH2 Solutions Pilgrims
Priefert Parker Trailer Sales
Pediatric Clinic/Northeast Texas Pediatrics Pittsburg Tractor
Premier Storage - Jerry Moody R & C Tire Town
Ricky & Kelly Baker Randy Russell - Russell Cattle Co
Rodney & Connie Huffman Rychlik's
Seth Penny - Whispering Pines Show Pigs Shumate Flooring
Stansell's City Cleaners Stephanie Thomas
Steve Thomas Symetry Turf
Stone Livestock Commission Texas Bragg
TNT Automotive Terry & Angela Scoggin
Terry & Sharon Cameron Texas Heritage National Bank
The Dog House and Cats Too Thomas & Carolyn Brown
Thurman's Pro Med Pharmacy Tim & Heather Williams, Texas Farm Bureau
Tim & Renee McCracken Top Hat Trailers
Tri City Plumbing Tristan Duck - DB Powersports
VERABANK  
   

 

 

 2020 Buckle Sponsors
"Thank you"

STEERS  
GRAND CHAMPION Tim Newman Farms
RESERVE CHAMPION Big Tex Trailers
SENIOR SHOWMANSHIP Longhorn Trailers
JUNIOR SHOWMANSHIP 3 Bar B Limousin - Ted Bradley
BEST WEIGHT GAIN Barry & Robin Vaught
   
HOGS  
GRAND CHAMPION Diamond C
RESERVE CHAMPION Mill Services
SENIOR SHOWMANSHIP  
JUNIOR SHOWMANSHIP  
   
BROILERS  
GRAND CHAMPION Brian & Velda Betts
Jimmy & Barbara Parker
Mike & Colleen Thompson
Mike & Teresa Coke
RESERVE CHAMPION Pilgrims
SENIOR TOP GROWER  
JUNIOR TOP GROWER James & Fleda Maxton
   
LAMBS  
GRAND CHAMPION Robert & Cindy Perryman
Ashly, Joel, Aubrey & Caroline Fielder
RESERVE CHAMPION AA's Treehouse
SENIOR SHOWMANSHIP Elliott Auto
JUNIOR SHOWMANSHIP Northeast Texas Credit Union
   
GOATS  
GRAND CHAMPION Mike & Telly Hall
RESERVE CHAMPION Mike & Kim Crabb
Jeffery & Leah Crabb
SENIOR SHOWMANSHIP Elliott Auto
JUNIOR SHOWMANSHIP Texas Bragg
   
RABBIT  
GRAND CHAMPION Stansell Construction
RESERVE CHAMPION Tex Trail
SENIOR SHOWMANSHIP  
JUNIOR SHOWMANSHIP  
   
HEIFER SHOW  
GRAND CHAMPION  
RESERVE CHAMPION  



 

Thank You 2019 Purchasers

Titus County Fair Jr Livestock Auction

 

 

1st Texas Financial Services A&A Masonry, Inc. - Brian Applegate
AA's Tree House Acker Poultry - Heather Bowen Acker
Allen's Scrap Metal - Jerry & Martha Parr Amber Olson
American National Bank Amy Eubanks
Arnold, Walker & Arnold & Co., P.C. Bates Cooper Sloan Funeral Home
Best Fender Products Big Tex Trailer, Mfg. 
Bowie Class Electric Coop - J.T. Calhoun Bradford's LLC
Brian & Velda Betts Bronco Feed
Brookshires / Super One Foods  Canos Rolf - Rolf Electrical Service
Chad Henry   City Cleaners
CK Cattle Company  Clayton - Winn Transport 
Conroy Tractor, Inc.  Cox Concrete Products 
 Cox Logistics, LLC Crabtree Amusements
 Crazy Heifer's - Jessica Gallander  Cypress Bank 
 D&R Landscaping Dana & John Kaylor 
 David & Rona McFarland  Dennis McBride
Diamond C Trailers Diamond T Outfitters
Dr. Dale & Mrs. Jill Klepzip East Texas Automotive Equipment
East Texas Endodontics East Texas Fence
East Texas Oral Surgery Edward Jones Investments,Jay Jones
Edwards Cattle Co - Justin Edwards

Elliott Auto Group

ETEX Electric Everything Yard
First Federal Community Bank, SSB Gary's Gun & Pawn
Georgia Poultry - Eric Cummings GoGreen Turg Mgmt
Guaranty Bank & Trust

H & R Distributors

Harbour Trailer Parts Higginbotham Insurance
IMFAB James & Fleda Maxton
Jared Conroy JDM
Jeff & Heather Jackson Jeff Welborn/State Farm
Jeremy Long Jimmy & Donis Spigener
Kelly Thomas Keri Paisley - Titus Co Farm Bureau
King Lawn & Landscape Kwik Kar Oil & Lube
Longhorn Trailer Sales

Lori Chism, Attorney

Mandy & PeWee Smith Mardi Gras Seafood
McKelvey Steel Mike Carter Plumbing
MP Insulation Mt. Pleasant Animal Clinic
Mt. Pleasant Pet Resort  National Wholesale
Nelson Propane Northeast Texas Credit Union
Pat Kelso Paul & Linda Adams
Pediatric Clinic Pilgrim Bank
Pilgrims Pittsburg Steel
Pittsburg Tractor Priefert, Mfg
R.A. Teal Construction Redfearn Real Estate
Reese Hill Rickey & Ruth Swafford
Rickey Crane, DDS Robert Christ
Ronald Johnson Rychlik's
Sandlin Motors Sheila & Kelly Donnelly
Shelby Spigener - Toyota of Mt. Pleasant Shumate Floorcovering
Sisk Motors State Farm - Jason Reid
Stephanie Thomas & Jessica Edwards Stephen Currey - Buford-Redfearn Ins
Steve & Adina Russell Steve Thomas
Stone Livestock Commission Super 1/Brookshires's
Texan Farm Supply Texas Bragg
Texas Heritage National Bank Thurmans Pro-Med Pharmacy
Titus County Farm Bureau Titus County Vet Clinic
TNT Automotive Todd Jaggers/ Farm Bureau
Tony & Linda Barbieri Top Hat Trailers
United Ag & Turf VERA Bank
WIN Auto Center  
   
   
   
   
2019 Buckle Sponsors
"Thank you for support of the fair and our youth"
Grand Champion Steer Tim Newman Farms
Reserve Champion Steer Big Tex Trailers
Best Daily Gain - Steer Barry & Robin Vaught
3 Bar B Limousin
Sr. Showmanship Steer Longhorn Trailers
Jr Showmanship Steer 3 Bar B Limousin
Grand Champion Hog Diamond C Trailers
Reserve Champion Hog Brent Harp - Mill Services
Sr Showmanship Hog Dwain & Virginia Fortenberry
Jr Showmanship Hog Schmitt Family
Grand Champion Broilers Brian & Velda Betts 
Jimmy & Barbara Parker
Mike & Colleen Thompson
Mike & Teresa Coke
Reserve Champion Broilers Mt. Pleasant Recycling -
Don & Teresa Carlisle
Sr Top Grower Broilers Brad & Amy Eubanks
Jr Top Grower Broilers James & Fleda Maxton
Grand Champion Lamb Ashly, Joel, Aubrey & Caroline Fielder
Robert & Cindy Perryman
Reserve Champion Lamb AA's Treehouse
Sr Showmanship Lamb Everett Toyota
Jr Showmanship Lamb Northeast Texas Credit Union
Grand Champion Goat Mike & Telly Hall
Reserve Champion Goat Jeffery & Leah Crabb
Mike & Kim Crabb
Sr Showmanship Goat Elliott Auto Group
Jr Showmanship Goat Texas Bragg Trailers
Grand Champion Heifer Dennis Cameron Construction & Equipment
Reserve Champion Heifer Spruills Honda Kawaski
Sr Showmanship Heifer Elliott Auto Group
Jr Showmanship Heifer

Tex Trail Trailers

 

 

   

**************************************************************************************************************

 

History: Livestock Auction:

2020 - Grand and Reserve Champions
Steer - Grand - Steele Cooper                Reserve - Jake Parish
Hog - Grand - Bowdrie Priefert               Reserve - Tucker Priefert
Broiler - Grand - Cade Woods                Reserve - Hannah Rhea
Goat - Grand Reyna DeLaRosa             Reserve - Avery Hall
Lamb - Grand - Rebecca Dunn              Reserve - Kenzie Kimbrough
Ag Mechanics - Grand, Market Show, Outdoor Furniture - Katie Hart   (CH FFA)   
              Reserve, Market Show, Indoor Furniture - Kenzie Kimbrough (CH FFA)
Floral Design - Grand - Sarah Godfrey (MP FFA)     Reserve - Codi Dennis (MP FFA)
Rabbit Show - Grand - Kinley Lowry (MP Jr FFA)     Reserve - Genevieve Rubio (MP FFA)

90 lots - Auction $ 102,178.50  plus Add-ons                      Total                 

 

2019 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand -  Steele Cooper             Reserve -  Austin Bradley
Hog - Grand - Gunner Rodgers              Reserve -  Braxton Gallander
Broiler - Grand -  Sara Phillips                Reserve - Hannah Rhea
Lamb - Grand - Rebecca Dunn               Reserve -  Rebekah Crane
Goat - Grand -  Braden Spigener            Reserve -  Caitlyn Hobbs
Agri-Mechanics - Grand - Caroline Blackard     Reserve -  Makayla Houchin

79 lots - Auction $132,270.50  plus Add-ons  100,129.96   Total $232,400.46

 

2018 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand - Bo Schmitt               Reserve - Austin Bradley
Hog - Grand - Tripp Phillips                Reserve - Bowdrie Priefert
Broiler - Grand - Hannah Rhea          Reserve - Sara Phillips
Lamb - Grand - Rebekah Crane         Reserve - Rachel Crane
Goat - Grand - Reese Hill                   Reserve - Caitlynn Hobbs
Agri-Mechanics - Grand -   

88 lots - Auction $125,206.00  plus Add-ons 92,991.00  Total $218,197.00


2017 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand - Bo Schmitt               Reserve - Harison Russell
Hogs - Grand - Tripp Phillips              Reserve - Gunner Rodgers
Broilers - Grand - Hannah Rhea         Reserve - Hudson Gentry
Lambs - Grand - Tracy Branch            Reserve - Rebekah Crane
Goats - Grand - Tracy Branch             Reserve - Rayna DeLaRosa
Agri-Mechanics - Grand - Ryleigh Stegall    Reserve - Haley Swindler

80 lots - Auction $108,198.45 plus Add-ons  79,410.00  Total $187,608.45

 

2016 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand - Harrison Russell   Reserve - Seth Billups
Hogs - Grand - Tripp Phillips           Reserve - Lucas Moody
Broilers - Grand - Cade Woods       Reserve - Jakob Hill
Lambs - Grand - Tracy Branch        Reserve - Kenzie Kimbrough
Goats - Grand - Braden Spigener   Reserve - Tracy Branch
Agri-Mechanics - Grand - Ryleigh Stegall    Reserve - Collen Bradford

95 lots - Auction $146,391.55  plus Add-ons 61,838.00   Total $208,229.55

 

2015 - Grand and Reserve Champion
Steers - Grand - Harrison Russell   Reserve - Laithe Godfrey
Hogs - Grand - Tripp Phillips           Reserve - Carley Moody
Broilers - Grand - Jessica Williams  Reserve - Grace Whitten
Lambs - Grand - Rebekah Crane    Reserve - Caitlyn Billups
Goats - Grand - Tracy Branch         Reserve - Hogan Hobbs
Agri-Mechanics - Grand - Christian Ingram    Reserve - Jace Henry & Austin McKinney 

92 lots - Auction $154,144.25  plus Add-ons 64,687.00  Total $218,831.25


2014 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand - Rebekah Crance      Reserve - Jessie Nell Parchman
Hogs - Grand - Lucas Moody             Reserve - J David Reed Stickels
Broilers - Grand - Mallory Carruthers Reserve - Rebecca Brooke Thompson
Lambs - Grand - Ellie Wooten            Reserve - Rachel Crane
Goats - Grand - Tracy Branch            Reserve - Braden Spigener
Agri-Mechanics - Grand - Jesse Thompson  Reserve - Justin Wood

120 lots - Auction $124,223.79  plus Add-ons 55,900.00  Total $180,123.79


2013 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand - Bo Schmitt                  Reserve - Preston Agan
Hogs - Grand -  J David Reed Stickels  Reserve - Katy Bragg
Broilers - Grand - Brooke Thompson    Reserve - Caleb Whitten
Lambs - Grand - Caitlyn Billips              Reserve - Keely Henry
Goats - Grand - Tracy Branch               Reserve - Logan Dunn
Agri-Mechanics - Grand - Nick Morton  Reserve - Tanner Luck

120 lots - Auction $154,178.96  plus Add-ons  68,500.00   Total $222,678.96


2012 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand - Preston Agan             Reserve - Zachary Crane
Hogs - Grand - Garrett Lyons               Reserve - Rianna Hockaday
Broilers - Grand - Joshua Menhennett  Reserve - Colton Menhennett
Lambs - Grand - Wyatt Hinson              Reserve - Rebekah Crane
Goats - Grand - Tracy Branch               Reserve - Ali Grace Merritt
Agri-Mechanics - Grand - Tyler Dickerson    Reserve - Doyle Brooks, Rob Ward, Jasper Conway

119 lots - Auction $152,322.24  plus Add ons 59,700.00  Total $212,022.24


2011 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand - Dulcie Fields         Reserve - Chessie Garrett   
Hogs - Grand - Tye Cooney            Reserve - Blair Hearron
Broilers - Grand - Rachel Crane      Reserve - Bralen Thompson
Lambs - Grand - Rebekah Crane    Reserve - Keely Henry
Goats - Grand - Tracy Branch         Reserve - Luis Valadez
Ag Mechanics - Grand - Carter Kelsey & Jordan Thompson (cooker)    
                 Reserve - MacKinzie Bishop (hall tree)

117 lots - Auction $156,307.38  plus Add-ons 54,885.00  Total $211,192.38


2010 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand - Dulcie Fields                    Reserve - Preston Agan
Hogs - Grand -  J David "Reed" Stickels     Reserve - Tyler Murray
Broilers - Grand - Chance Chapman          Reserve - Rachel Crane
Lambs - Grand - Caitlyn Billups                  Reserve - Rachel Johnson
Goat - Grand - Tracy Branch                      Reserve - Jace Henry
Ag Mechanics - Grand - Kyle Stanley (Cedar stand-along swing)     
                  Reserve - Juan Juarez/Randy Soto (smoker)

Sweepstakes Heifer Show
Overall Grand Champion Heifer - Grayson Russell

102 lots - Auction $82,238.82 plus Add-ons  42,610.00  Total $ 124,848.82



2009 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand - Dulcie Fields            Reserve - Chessie Garrett
Hogs - Grand -  Bryan Schmitt           Reserve - Shelbi Roberts
Broilers - Grand - Kyle Stanley           Reserve - Brittany Logan
Lambs - Grand - Rachel Johnson      Reserve - Wyatt Hinson
Goat - Grand - Tracy Branch             Reserve - Hunter Campbell

104 lots - Auction - $74,092.77  plus Add ons - 37,682.50  Total  $111,775.27


Sweepstakes Heifer Show
Overall Grand Champion Heifer - Grayson Russell



2008 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand - Preston Agan       Reserve - Dulcie Fields
Hogs - Grand -  Carly Bowen          Reserve - Caity Bowen
Broilers - Grand - Kensey Smith     Reserve - Hunter Davis
Lambs - Grand - Rachel Johnson   Reserve - Kayd Grimes
Goat - Grand - Chessie Garrett      Reserve - Sarah Sparks Ag Mechanics - Grand - Cooker on Wheels - Pittsburg FFA - Josh Perry & David Johnson      Reserve - Fire Pitt Grill - Rivercrest - Barron Hines, Dakota Harris 

110 lots - Auction - $117,570.10  plus Add ons - 43,385.00  Total  $160,955.10


2007 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand - Dulcie Fields          Reserve - Parker Laing
Hogs - Grand - Caity Bowen             Reserve - Jessica Daniels
Broilers - Grand - Katelyn Joyner      Reserve - Kelsey Franks
Lambs - Grand - Rachel Johnson     Reserve - Jillian Sloan
Goat - Grand - Jaycee Rolf               Reserve - Clint Swafford
Ag Mechanics - Grand Open Division - Tractor - Rivercrest FFA - Nikki Brooks, Lauren           Maulden, Sabrina Wideman, Michelle Bruton, Rachel Phosay 
               Reserve Open Division - Trailer - Chapel Hill - Zach Kennedy, Kelly Thomas

       Grand Market Division - Auto dog feeder - Chapel Hill - Josh Simmons         
               Reserve Market Division - Table - Rivercrest - Caitlin Hill, Andy Youngblood, Ashley Wideman

120 lots - Auction - $199,257.88 plus Add ons - 71,280.00 Total  $270,537.88

2
006 - Grand and Reserve Champions
Steers - Grand - Webb Fields               Reserve - Grayson Russell
Hogs - Grand - Jennifer McCaslin         Reserve - Dylon Johnson
Broilers - Grand - Kensey Rae Smith     Reserve - Melanie Smith
Lambs - Grand - Adam Jennings           Reserve - Jillian Sloan
Goat - Grand - Claire Johnson               Reserve - Rae Lynn Wiltze
Ag Mechanics - Grand - 20 ft. Lowboy - Chapel Hill - chapter project       
               Reserve - Hay Accumulator - Rivercrest - Cole Sheffield  

113 lots - Auction - $204,220.64 plus Add ons - 46,535.00 Total  $250,755.64

2005 -  Market Auction

105 lots - Auction - $167,750.88 plus Add ons - 60,371.00 Total  $228,121.88


2004 -  Market Auction

106 lots - Auction - $135,372.10 plus Add ons - 49,776.40 Total  $185,148.50


2003 -  Market Auction

102 lots - Auction - $166,010.35 plus Add ons - 50,985.00 Total  $216,995.35


2002 -  Market Auction

96 lots - Auction - $169,333.20 plus Add ons - 33,000.20 Total  $202,333.40

2001 -  Market Auction

95 lots - Auction - $212,331.00 plus Add ons - 17,707.00 Total  $230,038.00

Breeding Ewe Show

Titus County Fair Breeding Ewe Show

Read More
Educational Tours Livestock Exhibits
Educational Tours Livestock Exhibits

FFA students give elementary school students and preschoolers educational tours of livestock areas. 

Read More
Floral Design

Floral Design Show

 

Read More
Meat Pen Rabbit Show

Rabbit Show

Read More
Heifer Show

Titus County Fair Heifer Show

Read More
Market Hog Rules
Market Hog Rules

Titus County Fair Market Hog Rules

Read More
Market Goat Show

Titus County Fair Junior Market Goat Show

Read More
Market Broiler Show

Titus County Fair Junior Broiler Show

Read More
Market Lamb Rules

Titus County Fair Junior Lamb Rules

Read More
Market Steer Rules

Titus County Fair Market Steer Show Rules

Read More
More Results: